Efes Turu - Yarım Gün


Didim-Milet-Priene Turu


Tekne Gezisi Turu
Efes Turu - Tam Gün Pamukkale Turu Jeep Safari
Şirince Turu Günlük Samos Turu At Safari
Türk Gecesi Gösterisi


Şirince Turu


Kuşadası Limanı'ndan yada otelden ayrılış.
Kirazlı'da çay molası, Şirince'da yöresel yemeklerle öğle yemeği arası. Şirince'deki antik döneme ait kilise, ünlü Şirince evleri ve Şirince'nin dar ama nostaljik sokaklarında gezinti. Kuşadası'na dönüş.

ŞİRİNCE HAKKINDA BİLGİ
“Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim kırkınca -şirince- cennetin bir parçası olması gerekir” der ünlü yazar Dido Sotiroyo. Efes'ten 12 km uzaklıkta olan bu oldukça eski, güzel ve şirin Ortodoks kasabası, bir zamanlar Çirkince adı ile anılırmış.

Özgün adı olan Kırkınca'nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

Şirince'de üretilen zeytin yağları güney ege'de üretilen en iyi zeytin yağları olup yüksek aroma değerlerine ve düşük asit değerlerine sahiptir. Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Ayrıca Tarihi Mimari Yapısı Korunmaktadır.

Yerli ve yabancı çok sayıda konuğu ağırlayan Şirince´nin taşlı yolları oldukça diktir; yamaca serpilmiş, beyaz badanalı evleri kırmızı kiremitleriyle yeşile göz kırpan bir uyumluluk içindedir. Şirince köyü 1986´da SİT alanı olmuştur. Bugün Şirince´nin nüfusu yaklaşık 1000 kişidir. Dar sokaklar boyunca yerli halk elişlerini sergilemekte ve turizmden kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Kendine özgü üzümü ve özellikle ev yapımı şarapları giderek ün kazanmaktadır. Kalınabilecek evler ve pansiyonlar da vardır.

Tur Ücreti


Büyük boy resim için mouse ile resmin üzerine geliniz
Şirince Şirince Şirince Şirince Kilisesi